Soutěž Business Talent 2022

Naše škola byla vybrána, aby zastupovala okres Jablonec nad Nisou v žákovské soutěži Business Talent 2022. Soutěž proběhla 14. 11. 2022 v otevřené dílně iQFABLAB, která je součástí komplexu iQLANDIA. Cílem soutěže je podpora kreativní práce a podnikavosti. Úkolem žáků bylo během jednoho soutěžního dne vytvořit prototyp pomůcky, která by tělesně postiženým lidem usnadnila život.

Na soutěž jsme vyslali celkem 24 žáků z 9. třídy, kteří byli rozděleni do čtyřčlenných týmů. Během soutěžního dne museli žáci projít zrychleně všemi fázemi vzniku nového produktu – od samotného nápadu, přes technické zpracování až po prezentaci a marketing.

Celý den se intenzivně pracovalo. Žáci mohli využívat jak řemeslnou dílnu s běžnými nástroji, tak nové technologie jako je 3D tisk nebo laserové gravírování překližky. K dispozici byla celá řada materiálů. Pro osobní konzultace nápadů byli na místě celý den také dva lidé s tělesným handicapem.

A s jakými nápady tedy naši žáci přišli? Měly by jejich výrobky šanci obstát na trhu? To byly otázky, které posuzovala  v odpoledních hodinách porota. Nebylo to jednoduché rozhodování. Porota měla na výběr např. mezi různě vylepšenými pomocnými hůlkami, skládačkou na oblečení, sadou nástrojů na umělou ruku nebo držákem na deštník pro vozíčkáře. Který z těchto nápadů ocenila porota jako nejlepší?

Naplnilo se tvrzení, že v jednoduchosti je síla. Soutěž vyhrál výrobek, který byl porotou označen za skutečnou „díru na trhu“, a to držák na deštník pro vozíčkáře. Jednoduchá myšlenka a zároveň technicky nenáročná výroba, to jsou důvody, proč tento nápad putuje do krajského finále soutěže Business Talent 2022.

Našim mladým inovátorům přejeme do finále i do budoucna mnoho dobrých nápadů. Zda se jejich soutěžní nápad v budoucnu uplatní, ukáže teprve čas. Cennou zkušenost si však všichni odnášejí již nyní.